Priorytetem jest słuchanie
W dniu wczorajszym, mszą świętą na Placu św. Piotra, o której przebiegu pisaliśmy [tutaj], rozpoczęło się XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów. Następnie, podczas przemówienia Papieża do Ojców i Matek Synodalnych na kongregacji generalnej otwierającej Synod Biskupów o synodalności, Ojciec Święty poruszył kilka ważnych kwestii.
Słuchanie i post od publicznych wystąpień
Po krótkim wstępie, opisującym idee powstania Synodu o synodalności, papież raz jeszcze przypomniał, że „Synod nie jest parlamentem, nie jest spotkaniem przyjaciół”. Następnie wskazał, że „protagonistą Synodu nie jesteśmy my: jest nim Duch Święty”, zaapelował abyśmy „Nie zasmucali Go pustymi słowami i paplaniną, powszechną chorobą w Kościele”.
Dużą uwagę podczas swojego przemówienia, Ojciec Święty zwrócił na potrzebę słuchania, nazywając ją priorytetem. Zwrócił się następnie do dziennikarzy, wykonujących „bardzo piękną, bardzo dobrą pracę”, prosząc, aby to co będzie publikowane, było w klimacie „pewnego postu słowa publicznego”. Papież zwrócił uwagę, że „przed priorytetem mówienia, jest priorytet słuchania”. Nawiązał do poprzednich Synodów, do pewnej presji i opinii publicznej wytworzonej przez naszą światowość.
Kiedy był Synod o rodzinie, była opinia publiczna, wytworzona przez naszą światowość, że chodzi o udzielenie komunii osobom rozwiedzionym: i tak weszliśmy do Synodu. Kiedy odbył się Synod dla Amazonii, pojawiła się opinia publiczna, presja, aby udzielać kapłaństwa viri probati: weszliśmy pod tą presją.
Przemówienie Papieża do Ojców i Matek Synodalnych na kongregacji generalnej otwierającej Synod Biskupów o synodalności
Na koniec przemówienia, Ojciec Święty zachęcił ludzi środków przekazu, „abyście dobrze wykonywali swoją funkcję, aby Kościół i ludzie dobrej woli – inni powiedzą, co chcą – zrozumieli, że także w Kościele priorytetem jest słuchanie”.
Papież Franciszek, zakończył przemówienie, przywołaniem pewnego obrazu Kościoła w „pauzie”.
Dziękuję za pomoc nam wszystkim w tej „pauzie” Kościoła. Kościół zatrzymał się, tak jak Apostołowie zatrzymali się po Wielkim Piątku, w ową Wielką Sobotę, zamknęli się, oni ze strachu, a my nie. Ale to jest pauza. Jest to pauza całego Kościoła, słuchającego. To jest najważniejsze przesłanie.
Przemówienie Papieża do Ojców i Matek Synodalnych na kongregacji generalnej otwierającej Synod Biskupów o synodalności
[Pełny tekst Przemówienia papieża Franciszka do Ojców i Matek Synodalnych dostępny TUTAJ]
Zatrzymać się i słuchać siebie nawzajem
Dzisiaj o godzinie 14:00 odbył się pierwszy briefing synodalny. Paolo Ruffini, prowadzący briefing, zwrócił się do dziennikarzy, i przypominając słowa papieża Franciszka, docenił ich prace, a także wskazał, że synod wymaga postu w kwestii publicznych wystąpień.
Wasza praca jest bardzo ważna, aby zrozumieć i uświadomić ludziom, że priorytetem jest słuchanie. Jesteśmy tutaj, aby spróbować pomóc wam w tej pracy.
Pierwszy briefing synodalny, Paolo Ruffini – Prefekt Dykasterii ds. Komunikacji.
Prefekt Dykasterii ds. Komunikacji, poinformował również, że na koniec każdego modułu synodalnego będzie miała miejsce konferencja prasowa.
W dalszej części wystąpienia, Paolo Ruffini powiedział, że nie możemy udzielić odpowiedzi na pytanie jaki będzie koniec Synodu, ponieważ jesteśmy na jego początku.
„To normalne, że jako dziennikarze staramy się wyobrazić sobie koniec czegokolwiek: może to być mecz piłki nożnej lub wybory polityczne” – powiedział Ruffini, „ale nie można udzielić odpowiedzi na pytanie, jaki będzie koniec Synodu, ponieważ tak naprawdę jesteśmy dopiero na początku”.
Pierwszy briefing synodalny, Paolo Ruffini – Prefekt Dykasterii ds. Komunikacji.
Następnie przypomniał, że Synod będzie kontynuowany w 2024 roku. Próbując wyjaśnić metodologię prac, zaapelował, że wymaga ona pójścia krok po kroku.
Spróbujmy iść krok po kroku
Pierwszy briefing synodalny, Paolo Ruffini – Prefekt Dykasterii ds. Komunikacji.
W dalszej części odniósł się do raportu końcowego, który zostanie sformułowany pod koniec prac, zaznaczając, że ukaże on „zbieżności i rozbieżności”, ale nie będzie stanowił punktu dojścia, lecz raczej „drogę, którą podążamy”.
Synod nie jest decyzyjny. Jesteśmy w połowie, więc nie można prosić tego zgromadzenia, aby zapowiadało koniec następnego zgromadzenia
Pierwszy briefing synodalny, Paolo Ruffini – Prefekt Dykasterii ds. Komunikacji.
Będzie to zatem coś bardziej w rodzaju „Instrumentum laboris” (dokumentu roboczego) niż dokument końcowy
Pierwszy briefing synodalny, Paolo Ruffini – Prefekt Dykasterii ds. Komunikacji.
Jak wygląda metodologia pracy?
W dalszej części, Prefekt Dykasterii ds. Komunikacji wraz z Sheilą Pires, sekretarzem Komisji ds. Informacji i Komunikacji Konferencji Episkopatu Afryki Południowej, wyjaśnił w jaki sposób przebiega praca 35 grup roboczych. Poinformował, że grupy robocze dyskutują nad sekcją A „Instrumentum laboris”, która dotyczy charakterystycznych znaków Kościoła synodalnego. Dowiedzieliśmy się, że każdy z uczestników Synodu ma 4 minuty do dyspozycji w dyskusji.
W dniu dzisiejszym dzielono się drogą podjętą przez własny Kościół w pierwszej fazie drogi synodalnej. Uczestnicy mówili o tym „jak to się zaczęło, jak ewoluowało, napotkane trudności, relacje między Kościołem lokalnym, a Kościołem powszechnym”. Następnie po podzieleniu się podjętą drogą, wybierano sprawozdawcę, którego zadaniem było zebranie różnych doświadczeń i wniosków, w celu przedstawienia ich zgromadzeniu. Raport sporządzony przez tę osobę, wybraną większością głosów, „określi zbieżności, rozbieżności, pomysły, które się pojawiły”.
[Zdjęcia z drugiego dnia Synodu 2023 dostępne na naszych social mediach TUTAJ]
Źródło:
KAI
okładka artykułu – synod.va
Redaktor naczelny, wydawca portalu verbumdei.pl. Student Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Absolwent Szkoły Animatora Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej. Działa w Stowarzyszeniu Doktryny Chrześcijańskiej, a także jest członkiem Poznańskiego Klubu Tygodnika Powszechnego.