Przebieg czuwania ekumenicznego w Rzymie
W dniu wczorajszym odbyło się zapowiadane wcześniej czuwanie ekumeniczne zorganizowane przez Wspólnotę z Taizé. Uczestnicy podczas wspólnego czuwania pod przewodnictwem Ojca Świętego Franciszka, modlili się o jedność chrześcijan, a także w intencji rozpoczynających się w najbliższy czwartek obrad XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Na zaproszenie papieża, obecni byli także zwierzchnicy Kościołów Chrześcijańskich m.in. patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I, a także zwierzchnik Kościoła Anglikańskiego, Arcybiskup Canterbury Justin Welby.
Wydarzenie rozpoczęło się od wysłuchania świadectw młodych z różnych krajów i kontynentów, którzy dziękowali za dar jedności i drogę synodalną, za dar drugiego człowieka, za dar pokoju oraz za dar Stworzenia. Miało to stanowić przygotowanie do czuwania.
[Świadectwa, którymi dzielili się młodzi, dostępne są TUTAJ]
Czuwanie modlitewne rozpoczął Ojciec Święty, znakiem krzyża. Modlitwa wprowadzająca „Adsumus Sancte Spiritus”, która od wieków, tradycyjnie wykorzystywana jest podczas soborów, synodów oraz innych zgromadzeń kościelnych, została odczytana przez patriarchę Konstantynopola Bartłomiej I.
[Tekst modlitwy „Adsumus Sancte Spiritus” dostępny TUTAJ]
Następnie, po odczytanej modlitwie wprowadzającej, pastor dr Anne Burghardt ze Światowej Federacji Luterańskiej odczytała List do Efezjan 4,1-7.
Czytanie z Listu Świętego Pawła do Efezjan.
Zachęcam was ja, więzień w Panu, abyście postępowali w sposób godny powołania, jakim zostaliście wezwani, z całą pokorą i cichością, z cierpliwością, znosząc siebie nawzajem w miłości. Usiłujcie zachować jedność Ducha dzięki więzi, jaką jest pokój. Jedno jest Ciało i jeden Duch, bo też zostaliście wezwani do jednej nadziei, jaką daje wasze powołanie. Jeden jest Pan, jedna wiara, jeden chrzest. Jeden jest Bóg i Ojciec wszystkich, który [jest i działa] ponad wszystkimi, przez wszystkich i we wszystkich. Każdemu zaś z nas została dana łaska według miary daru Chrystusowego.
Ewangelia, dotycząca ośmiu błogosławieństw, której niektóre wersety zgromadzeni mogli usłyszeć także w innych językach, w tym polskim – odczytana została przez przedstawiciela Asyryjskiego Kościoła Wschodniego – Mar Paulus Benjamin
Jezus mówi: „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.”
Fragment Ewangelii Mateusza 5,1-12 odczytany w języku polskim
Po skończonej ciszy, jaka nastała po odczytaniu Ewangelii, w celu pozostania przed Panem, który jest obecny i nas jednoczy, rozpoczęła się modlitwa wiernych, podczas której wzniesiono następujące intencje. Modlitwa ta została odczytana przez przedstawicieli różnych Kościołów Chrześcijańskich.
Modlitwa wstawiennicza
Jako pierwsze wybrzmiało wołanie o to, by uczniowie Chrystusa nieustannie wzrastali jako budowniczowie pokoju oraz za wszystkich cierpiących z powodu przemocy i wojen w Ukrainie, Afganistanie, Birmie, Pakistanie, Haiti, Nikaragui, Kongo, Syrii, Sudanie, Etiopii i w wielu innych miejscach na całym świecie.
Druga intencja dotyczyła jedności chrześcijan, aby zwierzchnicy wszystkich naszych Kościołów i wspólnot chrześcijańskich budowali mosty dialogu i przyjaźni z wyznawcami różnych religii.
W trzeciej intencji, powierzeni zostali Ci ludzie, których zaufanie zostało zranione.
Za tych, którzy wątpią, za mniejszości i tych, którzy cierpią z powodu izolacji, za ofiary pogardy i wszelkich form segregacji, Ciebie prosimy!
Arcybiskup Khajag Barsamian (Apostolski Kościół Ormiański), modlitwa wiernych
Czwarta intencja była błaganiem, aby Bóg przyszedł zaspokoić tęsknotę tych, którzy łakną i pragną sprawiedliwości. Za uchodźców, imigrantów i tych, którzy ich przyjmują.
Piąta intencja, wzniesiona była m.in. za ofiary zmian klimatycznych i zanieczyszczenia środowiska. Proszono, aby ziemia była miejscem zamieszkania dla wszystkich istot żywych
Szósta intencja stanowiła podziękowanie, za to że Bóg zaprosił nas do naśladowania Siebie w naszym życiu. Powierzono w niej pracę Zgromadzenia Ogólnego Synodu i jego uczestników, którzy wezmą udział w trzydniowych rekolekcjach.
W siódmej intencji modlono się za ofiary przemocy, prześladowań i nadużyć w Kościele i w społeczeństwie, a także za tych, którzy towarzyszą im na drodze uzdrowienia, sprawiedliwości i wolności.
Podczas ostatniej, ósmej wznoszonej do Boga intencji, powierzono tych, których Chrystus karmi i umacnia Słowem życia. Za katechetów, świeckich zaangażowanych w Kościele, braci i siostry ze wspólnot zakonnych oraz wszystkich pasterzy Twojego Kościoła.
[Pełna treść intencji, wzniesionych podczas modlitwy wiernych dostępna TUTAJ]
Następnym punktem czuwania, po skończonej modlitwie wiernych, była Modlitwa pańska, do której wezwał zwierzchnik Kościoła Anglikańskiego, Arcybiskup Canterbury Justin Welby.
Cisza jest niezbędna…
Następnie głos zabrał papież Franciszek, który nawiązując do hasła czuwania: „Together” – „Razem” zachęcił wszystkich chrześcijan do podążania razem, bowiem „tylko razem może zaistnieć jedność wszystkich”. Wskazał na znaczenie modlitewnego milczenia, które może wyrażać zarówno niewypowiedziany smutek jak i radość.
„Musimy uwolnić się od wielu hałasów, aby usłyszeć głos Boga. Bo tylko w naszym milczeniu rozbrzmiewa Jego Słowo”
Papież Franciszek, czuwanie modlitewne „Together”, 30 września 2023 roku.
Podczas swojego rozważania, Ojciec Święty zwrócił uwagę na trzy aspekty ciszy.
Po pierwsze cisza jest niezbędna w życiu osoby wierzącej
Papież, mówiąc o ciszy niezbędnej w życiu osoby wierzącej, zwrócił naszą uwagę, że:
W świecie pełnym zgiełku nie jesteśmy przyzwyczajeni do ciszy, a nawet czasami trudno nam ją znieść, ponieważ konfrontuje nas z Bogiem i z nami samymi. A jednak tkwi ona u podstaw słowa i życia.
Papież Franciszek, czuwanie modlitewne „Together”, 30 września 2023 roku.
A zatem również my, jak Abraham, jak Eliasz, jak Maryja, musimy uwolnić się od wielu hałasów, aby usłyszeć Jego głos. Bo tylko w naszym milczeniu rozbrzmiewa Jego Słowo – dodał później papież.
Po drugie cisza jest niezbędna w życiu Kościoła
Rozważając znaczenie ciszy w życiu Kościoła, papież przywołał przemówienie Piotra na Soborze Jerozolimskim, po którym „umilkli wszyscy” (Dz 15, 12). Zwrócił naszą uwagę, że przypomina nam to, że milczenie we wspólnocie kościelnej umożliwia braterską komunikację.
Bycie synodalnym oznacza akceptowanie się nawzajem ze świadomością, że wszyscy mamy coś do przekazania i nauczenia się, gromadząc się razem, aby słuchać „Ducha Prawdy” (J 14, 17), aby wiedzieć, co „mówi On do Kościołów” (Ap 2, 7).
Papież Franciszek, czuwanie modlitewne „Together”, 30 września 2023 roku.
Prośmy zatem Ducha Świętego o dar słuchania dla uczestników Synodu: „słuchania Boga, aż po usłyszenie z Nim krzyku ludu; słuchania ludu, aż po odkrycie w nim tego, do czego wzywa nas Bóg” – dodał papież, kończąc rozważanie nad ciszą w życiu Kościoła.
Po trzecie cisza jest niezbędna na drodze do jedności chrześcijan
Mówiąc o tym, Ojciec Święty zwrócił uwagę słuchających, że ma ona znaczenie fundamentalne dla modlitwy, od której ekumenizm się zaczyna, a bez której jest bezowocny.
Im bardziej zwracamy się razem do Pana w modlitwie, tym bardziej czujemy, że to On nas oczyszcza i jednoczy ponad różnicami.
Papież Franciszek, czuwanie modlitewne „Together”, 30 września 2023 roku.
Dodał na koniec, że jedność chrześcijan wzrasta w milczeniu przed krzyżem, podobnie jak nasiona, które otrzymamy, reprezentujące różne dary, którymi Duch Święty obdarzył różne tradycje: do nas należy ich zasianie, z przekonaniem, że jedynie Bóg daje wzrost (por. 1 Kor 3, 6).
Na zakończenie swojego rozważania, Ojciec Święty skierował do zgormadzonych następujące słowa:
Dlatego prosimy we wspólnej modlitwie, abyśmy na nowo nauczyli się milczeć: słuchać głosu Ojca, wezwania Jezusa i wołania Ducha. Prosimy, aby Synod był kairós braterstwa, miejscem, gdzie Duch Święty oczyszczałby Kościół z gadulstwa, ideologii i polaryzacji. Zbliżając się do ważnej rocznicy wielkiego Soboru Nicejskiego, prośmy, abyśmy mogli w jedności i milczeniu, jak Mędrcy, czcić tajemnicę Boga, który stał się człowiekiem, pewni, że im bliżej będziemy Chrystusa, tym bardziej będziemy zjednoczeni między sobą. I tak jak mędrców ze Wschodu prowadziła do Betlejem gwiazda, tak niech niebieskie światło prowadzi nas do naszego jedynego Pana i do jedności, o którą On się modlił. Wyruszmy razem, pragnąc Go spotkać, adorować i głosić, «aby świat uwierzył» (J 17, 21)
Papież Franciszek, czuwanie modlitewne „Together”, 30 września 2023 roku.
[Homilię można obejrzeć także TUTAJ]
O tym, czym jest cisza, pisałem niedawno na łamach Verbum Dei, zachęcam wszystkich do przeczytania tego artykułu.
Dwunastu zwierzchników Kościołów chrześcijańskich otrzymało nasiona jako znak jedności, aby zasadzić je u siebie i sprawić, by rosły.
Będą one znakiem dla nas, powołanych z kolei do cichego umierania egoizmowi, aby wzrastać, dzięki działaniu Ducha Świętego, w komunii z Bogiem i w braterstwie między sobą.
Papież Franciszek, czuwanie modlitewne „Together”, 30 września 2023 roku.
Zakończenie czuwania
Na zakończenie modlitwy, Ojciec Święty Franciszek wraz ze zwierzchnikami Kościołów, odmówili modlitwę i udzielili błogosławieństwa.
[Tekst modlitwy końcowej, dostępny TUTAJ]
Całemu wydarzeniu, towarzyszył śpiew. Po modlitwie końcowej czuwanie trwało następnie przez kilkanaście minut w milczeniu i śpiewach.
Źródło:
KAI, together2023.net
fot. synod.va
Redaktor naczelny, wydawca portalu verbumdei.pl. Student Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Absolwent Szkoły Animatora Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej. Działa w Stowarzyszeniu Doktryny Chrześcijańskiej, a także jest członkiem Poznańskiego Klubu Tygodnika Powszechnego.