Msza święta rozpoczynająca Synod Biskupów
W dniu dzisiejszym na Placu św. Piotra odbyła się pod przewodnictwem papieża Franciszka, sprawowana wraz z kardynałami Eucharystia rozpoczynająca XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów.
Na początku wybrzmiała litania do Wszystkich Świętych, rozpoczynając tym samym Msze świętą. Po odśpiewaniu hymnu „Chwała na wysokości Bogu”, odczytano w języku hiszpańskim fragment z Listu św. Pawła Apostoła do Galatów (6, 14-18) i po włosku fragment 11. rozdziału Ewangelii według św. Mateusza (25-30).
Homilię wygłosił papież Franciszek, rozpoczynając słowami:
Ewangelia, którą przed chwilą usłyszeliśmy jest poprzedzona opisem trudnego momentu w misji Jezusa, który moglibyśmy określić jako „przygnębienie duszpasterskie”
Papież Franciszek podczas homilii na Mszy św. rozpoczynającej Synod Biskupów
Jednakże jak dalej dodaje, „Jezus nie daje się pochłonąć smutkowi, lecz wznosi oczy ku niebu i błogosławi Ojca, ponieważ objawił prostaczkom tajemnice królestwa Bożego”. Następnie Ojciec Święty zwrócił się do braci Kardynałów, braci Biskupów, sióstr i braci, przestrzegając że „Nie jesteśmy tu po to, by prowadzić obrady parlamentarne czy opracowywać plan reform. Synod, drodzy bracia i siostry, nie jest jakimś parlamentem. Bohaterem jest Duch Święty. Nie. Nie jesteśmy tutaj, aby tworzyć parlament, ale by podążać razem ze spojrzeniem Jezusa”.
Papież Franciszek w dalszej części homilii przeszedł do charakteryzacji dwóch aspektów spojrzenia Jezusa: błogosławiącego i przyjmującego.
Spojrzenie błogosławiące
Ojciec Święty zaczął od przywołania obrazu Chrystusa, który „chociaż doświadczył odrzucenia i widział wokół siebie tak wielką zatwardziałość serca, nie daje się uwięzić rozczarowaniem, nie staje się zgorzkniały, nie tłumi uwielbienia”. Spojrzenie to, jak dalej dodał zaprasza także i nas „abyśmy byli Kościołem, który z radosną duszą kontempluje Boże działanie i rozeznaje teraźniejszość”. Papież Franciszek podkreślił, że podstawowym zadaniem Synodu jest „ponownie skierować nasze spojrzenie na Boga, aby być Kościołem, który spogląda na ludzkość z miłosierdziem.”
Spojrzenie przyjmujące
Mówiąc o spojrzeniu przyjmującym, papież opowiedział krótką historię:
Pewnego razu w pewnej parafii pojawiła się trudna sytuacja i ludzie rozmawiali o niej, opowiadając mi różne rzeczy. Pewna starsza kobieta, bardzo stara kobieta, taka dama, która była prawie analfabetką, interweniowała jak teolog i z taką łagodnością i duchową mądrością wniosła swój wkład. Pamiętam ten moment jako objawienie od Pana, nawet z radością; i przyszło mi do głowy, aby ją zapytać: „Niech mi pani powie, gdzie studiowała pani tak trudną teologię, u Royo Marína?”
Papież Franciszek podczas homilii na Mszy św. rozpoczynającej Synod Biskupów
Następnie mówił, że to przyjmujące spojrzenie zaprasza nas również do bycia Kościołem gościnnym, nie z zamkniętymi drzwiami. Argumentował to, mówiąc że w „złożonych czasach, takich jak nasze, pojawiają się nowe wyzwania kulturowe i duszpasterskie, które wymagają serdecznej i łagodnej postawy wewnętrznej, abyśmy mogli stawić im czoła bez lęku”.
Kończąc omawianie tychże aspektów, papież Franciszek zwrócił uwagę, że oba te spojrzenia błogosławiące i przyjmujące „chroni nas przed niebezpiecznymi pokusami: bycia Kościołem sztywnym – urzędem celnym – który broni się przed światem i patrzy wstecz; bycia Kościołem letnim, który poddaje się modom świata; bycia Kościołem zmęczonym, skupionym na sobie samym”.
Wszyscy jesteśmy ludem grzeszników
Kończąc swoją homilię, Ojciec Święty Franciszek powiedział, że Synod pomaga nam przypomnieć, że „nasza Matka Kościół zawsze potrzebuje oczyszczenia”, ponieważ jak mówił dalej „wszyscy jesteśmy ludem grzeszników – zarówno grzesznikami, jak i tymi którym przebaczono”.
Na koniec papież raz jeszcze przypomniał, że Synod, który rozpoczynamy nie jest zgromadzeniem politycznym, „ale zwołanie w Duchu”, „miejsce łaski i komunii”. Ojciec Święty zachęcił nas, abyśmy otworzyli się na Ducha Świętego, który jest bohaterem Synodu.
[Pełny tekst homilii Ojca Świętego dostępny TUTAJ]
Modlitwa Wiernych
Po chwili milczenia na Placu św. Piotra wybrzmiała Modlitwa Wiernych. Pierwsze wezwanie, wygłoszone w języku polskim brzmiało: „Niech Ojciec naszego Pana Jezusa Chrystusa sprawi, by Papież Franciszek z ewangeliczną mądrością kierował drogą Kościoła rozproszonego po całym świecie, aby był on znakiem braterstwa i nadziei dla wszystkich”.
Kolejna intencja, wygłoszona z kolei w języku francuskim, obejmowała prośbę za Kolegium Kardynałów: „aby Bóg wszelkiego pocieszenia sprawił, aby nowi kardynałowie i całe Kolegium wspierało z troską apostolską posługę papieża, dbając o utrudzonych i uciskanych”.
Trzecia intencja, w języku chińskim była złożona za narody: „aby Pan historii udzielił rządzącym mądrości dialogu, poszukiwania dobra wspólnego, obrony najuboższych i konkretnej woli gaszenia wszelkich ognisk wojny”.
Po angielsku wybrzmiała czwarta intencja, za cierpiących na duszy i ciele: „aby Bóg Opatrzności, który nie opuszcza dzieła rąk swoich, sprawił, aby ci, którzy przeżywają ból i przechodzą próby, doświadczyli uzdrawiającej mocy obecności Bożej i przyjaznej bliskości swych bliźnich”.
Ostatnia, piąta, wygłoszona w języku suahili, została wzniesiona w intencji Synodu Biskupów: „aby Ten, który objawia maluczkim tajemnice swego Królestwa, obdarzył uczestników obrad duszą otwartą na tchnienie Ducha Świętego, na słuchanie braci i potrzeby Kościoła w świecie dzisiejszym”.
Dary eucharystyczne przynieśli Ojcu Świętemu przedstawiciele różnych grup wiernych. Zaś samej liturgii eucharystycznej, przewodniczył kard. Giovanni Battista Re, który jak przypominamy jest dziekanem Kolegium Kardynalskiego. Podczas Komunii świętej odśpiewano „Pieśń słoneczną”, zwaną także „Kantykiem” św. Franciszka. Następnie po błogosławieństwie, kończącym Msze świętą, udzielonym przez papieża Franciszka, wybrzmiała antyfona maryjna „Salve Regina”.
Źródło:
KAI
okładka artykułu: synod.va
Redaktor naczelny, wydawca portalu verbumdei.pl. Student Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Absolwent Szkoły Animatora Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej. Działa w Stowarzyszeniu Doktryny Chrześcijańskiej, a także jest członkiem Poznańskiego Klubu Tygodnika Powszechnego.