Kościół wobec klerykalizmu – 3. sesja Synodu
Dziś o godzinie 14:15 według wcześniejszych zapowiedzi, odbyła się specjalna konferencja prasowa, podsumowująca dotychczasową pracę członków synodu.
Usłyszeliśmy, że pierwszy tydzień Synodu był bardzo intensywny. Liczne spotkania, chwile modlitwy i pierwsze wspólne refleksje. Rzeczniczka Synodu Sheila Leocádia Pires, potwierdziła że w piątkowym wieczorze wzięło udział 302. uczestników. Dowiedzieliśmy się także, że Papież pochwala pracę mediów w kwestii relacjonowania Synodu. Zaś synodalne dyskusje ukazują, jak wielowymiarowy i wielowarstwowy jest Kościół.
W czasie dyskusji odbywanych w grupach, poruszono kwestię klerykalizmu i niebezpieczeństwa jaki za sobą niesie.
Duchowni i zakonnicy odgrywają ważną rolę, co również zostało potwierdzone. Jednak uczestnicy Synodu odnieśli się również do problemów „Kościoła klerykalnego”, wyjaśnił Ruffini.
źródło: KAI
Przypomniano również, że tematy dyskusji i treści poszczególnych tematów poruszanych w grupach nie będą przekazywane mediom. Zostaną one natomiast przekazane do Sekretariatu, który następnie włączy je do dokumentu końcowego.
Podczas konferencji prasowej głos zabrał także Kard. Fridolin Ambongo Besungu z Konga. Podczas swojego wystąpienia poruszył kilka ważnych kwestii. Przypomniał, a zarazem podkreślił że Synod polega na słuchaniu siebie nawzajem i, że wszystkim zależy na tym, aby treść rozmów mogła zostać włączona do dokumentu końcowego „w dobry i właściwy sposób”. Mogliśmy usłyszeć także, że uczestnicy synodu nadal znajdują się na etapie słuchania i rozumienia, „gdzie Kościół jest dzisiaj”.
Zdaniem kardynała Ambongo. Uczestnicy synodu będą mogli zająć się konkretnymi tematami kościelnymi i teologicznymi, dopiero na kolejnym zgromadzeniu synodalnym w przyszłym roku.
W czasie trwania konferencji, Kard. Ambongo odparł zarzut jednego z dziennikarzy, mówiącego że Sekretariat Synodu ma „zbyt dużą władzę”, ponieważ może sporządzić dokument końcowy bez wiedzy opinii publicznej o wynikach poszczególnych grup.
To nie jest dzieło Sekretariatu, ale jest to wspólna współpraca wszystkich organów: circoli minori, poszczególnych uczestników. Ponieważ każdy z nas jest osobą ochrzczoną, każdy ma taką samą władzę, by mówić w imieniu Kościoła – odpowiedział kardynał.
Kard. Fridolin Ambongo Besungu podczas sobotniej konferencji prasowej. Watykan 07.10.2023
Wśród ojców i matek synodalnych pojawił się także temat znaczenia „Kościoła gościnnego”. Mówiła o nim, obecnym dziennikarzom Siostra Leticia Salazar z Zakonu Kompanii de Notre Dame i kanclerz diecezji San Bernardino w Kaliforni.
Co jest kluczowe?
Natomiast podczas wczorajszej piątkowej konferencji, Paolo Ruffini prefekt Dykasterii ds. Komunikacji, oprócz poinformowania, że synod wymaga postu w kwestii publicznych wystąpień, a także przybliżenia metodologii pracy, mówił także o tym, że członkowie synodu rozmawiają o tym, jakie tematy wydają się kluczowe.
Jak przekazał prefekt Dykasterii ds. Komunikacji, w niektórych grupach pojawiły się tematy dotyczące roli kapłaństwa wynikającego z sakramentu święceń względem kapłaństwa powszechnego, w którym mamy udział na mocy chrztu. Rozmawiano o roli kobiet i promowania ich aktywnego udziału w procesach decyzyjnych. Podjęto również temat, jakim jest wyzwanie komunikacji z młodym pokoleniem, wśród którego tak dużą role odgrywa przestrzeń wirtualna. Poruszono również sprawę formacji „wszystkich” tzn. od seminarzystów, następnie księży, świeckich i katechetów.
Paolo Ruffini, mówił także, że w wielu przemówieniach wybrzmiało, że Kościół jest rodziną, a także podkreślano rolę rodzin w Kościele. Mówiąc, że jest rodziną, miano na myśli, iż zawsze jest w nim miejsce dla każdego.
Pojawiły się także punkty krytyczne. Wśród nich pojawił się temat o niebezpieczeństwie zagarniania władzy w miejsce sprawowania jej jako służby i o konieczności odejścia od pewnych nawyków.
[Zdjęcia dostępne na naszych social mediach TUTAJ]
Źródło:
KAI
okładka artykułu – synod.va
Redaktor naczelny, wydawca portalu verbumdei.pl. Student Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Absolwent Szkoły Animatora Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej. Działa w Stowarzyszeniu Doktryny Chrześcijańskiej, a także jest członkiem Poznańskiego Klubu Tygodnika Powszechnego.