Uczestnictwo, zarządzanie i władza – moduł IV
W środę 18 października Zgromadzenie Synodalne wkroczyło w ostatni czwarty blok tematyczny zgodnie z Instrumentum laboris. Uczestnictwo, zarządzanie i władza”, tak zatytułowany jest ostatni moduł refleksji. Członkowie Zgromadzenia rozważać będą nad procesami, strukturami oraz instytucjami, jakie powinny być obecne w misyjnym Kościele synodalnym.
Mszy świętej, rozpoczynającej kolejny etap prac przewodniczył metropolita wileński, przewodniczącego Rady Konferencji Biskupich Europy – abp. Gintarasa Grušasa. W swojej homilii nawiązał do św. Łukasza Ewangelisty, którego wspomnienie obchodzimy właśnie 18 października. Arcybiskup Gintarasa zwrócił uwagę, że życie i dzieło św. Łukasza ukazują mentalność synodalną.
Ów uczeń Pański „pokazuje nam, o czym musimy pamiętać w czasie naszej pracy; to po pierwsze wierność i wytrwałość” – podkreślił litewski arcybiskup.
Homilia abp. Gintarasa Grušasa podczas Mszy świętej otwierającej kolejny etap prac synodalnych, 18 października 2023 r.
Metropolita wileński, przywołał i zwrócił uwagę na pewne elementy, które są obecne w świadectwach Łukasza o Jezusie oraz wczesnym Kościele. Elementy te powinny odnosić się również do obecnego synodu. Rolę kobiet, poczynając od Maryi, moc Bożego miłosierdzia, powszechne powołanie ochrzczonych do głoszenia Królestwa, niesienie pokoju, działanie Ducha Świętego jako protagonisty życia wspólnoty.
Nie wszyscy, którym głoszone jest przesłanie o Królestwie, okażą się chętni, by je otrzymać – człowiek ma wolność przyjęcia Bożej Dobrej Nowiny lub nie. Kościół pozostaje otwarty dla wszystkich, ale podobnie jak pokój Boży, jest on udzielany na warunkach Bożych, a nie ludzkich – podkreślił litewski hierarcha. – Kontynuując dyskusję o tym, jakich procesów, struktur i instytucji potrzeba w misyjnym Kościele synodalnym, musimy upewnić się, że faktycznie pomagają one w misji niesienia Dobrej Nowiny ludziom oczekującym zbawienia. Synodalność (w tym jej struktury i spotkania) musi służyć misji ewangelizacyjnej Kościoła, a nie stawać się celem samym w sobie, podobnie jak Słowo Boże, w którego przekazywaniu nam współuczestniczył św. Łukasz, zostało dostarczone jako narzędzie naszego własnego zbawienia.
Homilia abp. Gintarasa Grušasa podczas Mszy świętej otwierającej kolejny etap prac synodalnych, 18 października 2023 r.
W czasie porannej sesji synodalnej, 18 października pojawiło się kilka wprowadzających do tematu w nowym module świadectw. Jednym z nich podzielił się bp. Shane’a Mackinlaya z Sandhurst w Australii, który opowiedział uczestnikom pewną sytuację, która miała miejsce podczas jednego ze zgromadzeń całego tamtejszego Kościoła. W pewnym momencie dotarto do punktu problematycznego. Zaproponowane teksty jednego z dekretów nie osiągały większości głosów, dopiero po wprowadzeniu poprawek, które nastąpiły po głębszych konsultacjach osiągnięto porozumienie.
I to odważne mówienie spotkało się z inną jakością słuchania. Zamiast uznawać znane argumenty oraz powtarzać wysuwanie zastrzeżeń, lepiej słuchaliśmy wypowiedzi wyrażonych jako głęboko osobiste i byliśmy bardziej otwarci na docenienie tego, uczenie się z tego i bycie przez to zmienionym. Wymagało to pokory, aby uznać, że sami możemy nie mieć ostatecznej odpowiedzi. Wiele osób opisywało później to zakłócenie planów oraz nowe możliwości, które ono otworzyło, jako doświadczenie Ducha Świętego. Z pewnością było to doświadczenie parezji – zarówno odważnego mówienia, jak i pokornego słuchania; i nie ma wątpliwości, że chodziło tu o fundamentalne wzbogacenie naszej komunii
Fragment refleksji bp. Shane’a Mackinlaya podczas porannej sesji synodalnej, 18 października 2023 r.
List do Ludu Bożego
W czwartek 18 października Sekretariat Generalny Synodu Biskupów, poinformował że niezależnie od końcowej syntezy, uczestnicy pierwszej sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Synodu Biskupów na temat synodalności ogłoszą List do Ludu Bożego.
Podczas otwarcia popołudniowej kongregacji generalnej kard. Mario Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów przedstawił nowy kalendarz prac synodalnych:
Poniedziałek 23 października: uczestnicy gromadzą się na Mszy św. w bazylice św. Piotra. Następnie obradujący zajmą się dyskusją nad przedstawionym tekstem Listu do Ludu Bożego. Na zakończenie obrad odbędzie się głosowanie nad jego zatwierdzeniem.
Następnie jak powiedział kard. Grech nastąpi przerwa w pracach synodalnych. Zakończy się ona 25 października tj. środa – prezentacją końcowej syntezy, która przedstawi relator generalny kard. Jeana-Claude’a Hollericha. Uczestnicy synodu będą mieli czas na osobistą lekturę tekstu. Po czym będą oni mieli możliwość omówienia tekstu po południu i następnego dnia rano.
Czwartek 26 października: będzie miała miejsce kongregacja generalna, poświęcona zebraniu propozycji na temat sposobów pracy w czasie między pierwszą (obecną) i drugą (przyszłoroczną) sesją zgromadzenia.
Piątek 27 października: w bazylice św. Piotra odbędzie się wieczorna modlitwa o pokój, na którą zaproszeni są wszyscy uczestnicy synodu.
Źródło:
KAI
okładka artykułu – synod.va

Redaktor naczelny, wydawca portalu verbumdei.pl. Student Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Absolwent Szkoły Animatora Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej. Działa w Stowarzyszeniu Doktryny Chrześcijańskiej, a także jest członkiem Poznańskiego Klubu Tygodnika Powszechnego.