Nowy etap synodu: Współodpowiedzialni w misji
Dobiega końca drugi tydzień Zgromadzenia Synodalnego w Watykanie. Przypomnijmy, że XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów rozpoczęło się w środę 4 października i potrwa do 29 października. Ojciec Święty Franciszek, zaapelował aby, to co będzie publikowane, było w klimacie „pewnego postu słowa publicznego”.
Co nowego?
Rozpoczął się kolejny etap synodu o synodalności, który poświęcony będzie kolejnemu blokowi tematycznemu: Współodpowiedzialni w misji.
W czwartek 12 października odbył się kolejny briefing prasowy, podczas którego kilku uczestników podzieliło się swoimi refleksjami na tematy omawiane podczas Zgromadzenia Ogólnego. Nie zabrakło również wątku Bliskiego Wschodu i trwającej tam dramatycznej sytuacji. Przemawiający podczas briefingu wyrazili pilną potrzebę wspólnego kroczenia w dialogu międzyreligijnym i międzykulturowym.
Głos zabrała przewodnicząca Ruchu Focolare, arabska katoliczka pochodzenia izraelskiego i palestyńskiego – Margaret Karram. Podczas swojej refleksji zwróciła uwagę, że doświadczenie modlitwy na Synodzie było głębokim przeżyciem, szczególnie w obliczu trwających konfliktów w regionie. Karram podkreśliła potrzebę jedności i dialogu międzyreligijnego oraz zaznaczyła, że modlitwa jest kluczowym narzędziem w wysiłkach na rzecz pokoju.
Refleksją podzielił się także arcybiskup Andrew Nkea Fuanya z Bamendy w Kamerunie. Podkreślił znaczenie synodalności w kulturze afrykańskiej. Stwierdził, że wspólne działanie i podejmowanie wyzwań jako rodzina stanowi integralną część afrykańskiego sposobu życia. Arcybiskup podkreślił, że Synod stanowi ważne pocieszenie dla Afryki, szczególnie w obliczu licznych problemów i konfliktów, z jakimi się boryka. Dzięki udziałowi w Synodzie, Afryka może łączyć się z Kościołem powszechnym i wspólnie modlić się za rozwiązanie trudności, szczególnie w krajach dotkniętych wojną.
Siostra Caroline Jarjis, lekarka pracująca w ośrodku zdrowia w Bagdadzie i zakonnica ze Zgromadzenia Córek Najświętszego Serca Jezusowego, podzieliła się swoim doświadczeniem podczas Synodu. W czasie swojego wystąpienia, Siostra Caroline podkreśliła, że na Synodzie wszyscy uczestnicy stanowią jedną rodzinę. Siostra Caroline podzieliła się również świadectwem irackich męczenników, mówiąc o swoim pochodzeniu z kraju dotkniętego wojną, gdzie chrześcijanie stanowią mniejszość. Podkreśliła, że bogactwo irackiego Kościoła wynika z obecności męczenników, których ofiara daje im impuls, by kontynuować swoją służbę.
Słabości współczesnego Kościoła
Podczas piątkowej homilii [13 października – przyp. red.], kardynał Ambongo, arcybiskup Kinszasy, przewodniczący rady afrykańskich episkopatów (SCEAM), mówił o słabościach współczesnego Kościoła, kryzysie zaufania i wiarygodności, antyświadectwie, które oddala ludzi.
Drodzy bracia i siostry, jeśli odważymy się spojrzeć na obecną rzeczywistość naszego Kościoła, nie trudno dostrzec, jak mocno działa zły i wpływa na nasz sposób bycia i działania. Zły, diabeł chce nas podzielić i może nawet wykorzystać niektórych z nas do własnych celów, aby powiodła się jego misja – mówił Kard. Ambongo.
Homilia w czasie Eucharystii sprawowanej przy grobie św. Piotra, Kard. Ambongo.
Różaniec za synod i o pokój
W dniu dzisiejszym tj. 14 października, synod obradował w małych grupach. Dziś wieczorem, o godzinie 21:00 na placu św. Piotra odbędzie się kolejna procesja maryjna ze świecami, podczas której odmówiony zostanie różaniec za synod i o pokój. Modlitwę prowadzić będzie były prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa – kard. Beniamino Stella, który przypomniał w Radiu Watykańskim, że w sposób szczególny trzeba się dziś modlić o jedność Kościoła.
[Zdjęcia ze Zgromadzenia Synodalnego dostępne TUTAJ]
Źródło:
KAI, synod.org.pl
okładka artykułu: synod.va
Redaktor naczelny, wydawca portalu verbumdei.pl. Student Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Absolwent Szkoły Animatora Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej. Działa w Stowarzyszeniu Doktryny Chrześcijańskiej, a także jest członkiem Poznańskiego Klubu Tygodnika Powszechnego.